Gramofon, jeszcze nie tak dawno był podstawowym sprzętem, znajdującym się w bardzo wielu domach, służącym do odtwarzania muzyki. Wykorzystujący obracającą się płytę, z której za pomocą specjalnie skonstruowanej igły, nagrane dźwięki przenoszone były do wkładki, gdzie przetwarzane zostawały na impulsy elektryczne.

Aż do lat 80-tych ubiegłego wieku, gramofony cieszyły się bardzo dużą popularnością, a płyta winylowa była stosunkowo łatwo dostępnym, nośnikiem muzyki. Pojawianie się kompaktowych odtwarzaczy oraz płyt, spowodowało, że przez kilkadziesiąt lat gramofony przestały być sprzętem popularnym, a stały się wręcz niszowe.

Ale czasy się zmieniają i możemy zaobserwować powrót do starej metody odtwarzania dźwięku. Może zaskakującym wydawać się fakt, iż w dzisiejszych czasach, to smartfony stały się najpopularniejszym nośnikiem muzyki.

Praktycznie większość z użytkowników telefonów komórkowych, jest posiadaczami smartfona, starającymi się jednocześnie wykorzystywać wszystkie jego funkcje. Jedną z nich jest możliwość zapamiętywania bardzo dużej ilości muzyki i swobodne jej odtwarzanie, w dowolnym miejscu i czasie, przy jednocześnie małej ilości miejsca, jakie zajmuje.

Pojawi się zapewne teraz pytanie, czy te dwa, jakże różne sprzęty można ze sobą porównywać, czy mają coś ze sobą wspólnego? Odpowiedzi mogą być oczywiście różne, jednakże nie sposób nie zauważyć, że obydwa służą bezpośrednio lub też pośrednio do odtwarzania muzyki, że każdy z nich święci lub też święcił swoją największą popularność, i jest lub był sprzętem, o którym się marzy i którego bezpośrednio nie można ze sobą porównywać..

soundbary