Każdy zarówno konstruktor głośników, jak i ich użytkownik, zdaje sobie sprawę, że aby móc odbierać dźwięk o dobrej jakości, należy posiadać sprzęt potrafiący właśnie w ten sposób go przekazywać. Nie bez znaczenia jest każdy z elementów, stanowiących część przecież całościowej układanki, który powoduje, że dopiero ich zbiór pozwala na właściwe działanie i funkcjonowanie.

Nawet tak prozaiczny, mogłoby się wydawać szczegół, jakim są przewody, stanowiące połączenie pomiędzy głośnikiem a bazą, są nie bez znaczenia. To właśnie one mogą zniekształcać dźwięki i je spłaszczać, nie pozwalając się cieszyć ich pełnym urokiem.

Bardzo dobrymi przewodami są takie, które na całej swojej długości, nie powodują powstawania oporów oraz przesyłają sygnał pochodzący ze wzmacniacza, w sposób niezmieniony, niezniekształcony. Dlatego też planując dokonanie zakupu kabli głośnikowych, należałoby mieć na względzie kilka ich cech.

Przede wszystkim pierwszą z nich jest przekrój żyły znajdującej się w kablu, ale także i jakość wykonania izolacji, czystość, a co za tym idzie, jakość miedzi w nich wykorzystanej, ale także zwrócić należy szczególną uwagę na jakość złączy, ich wykonanie i funkcjonalność. Dla naszej wygody, i możności manewrowania głośnikami w pokojach, producenci uwzględniając wspomniane właśnie potrzeby, produkują kable głośnikowe o odpowiedniej do naszych potrzeb długości, co także przecież ma znaczenie w codziennym użytkowaniu głośników.

Wspomniane cechy są tymi, na które należałoby zwrócić szczególną uwagę, w momencie zakupu..