Datująca swoje powstanie na rok 1926, niemiecka firma ELAC, na zawsze zapisała się na kartach historii rozwoju sprzętu służącego do odsłuchiwania muzyki, czyli przede wszystkim kolumn. Jej działalność od początku związana była z rozwojem technologicznym i produkcją kolumn głośnikowych, którą po czasie wzbogaciła o sprzęty audio, takie jak na przykład gramofony.

W swojej bogatej historii poszczycić się może wieloma, jakże innowacyjnymi rozwiązaniami, których zastosowanie wpłynęło na jakość odsłuchiwanego dźwięku. Zbudowanie stereofonicznej, gramofonowej wkładki, pierwszej na rynku, wysokotonowe głośniki, Jet-Tweeter czy też “kanapkowe” membrany dwuwarstwowe, to właśnie produkty firmy ELAC.

Nie da się pominąć milczeniem najnowszego z projektów, w jakim uczestniczy firma, pracując nad najnowocześniejszą, jak się okazuje rewolucyjną technologią budowy głośników, która na rynku znana jest, jako NXT lub też DML. Jest to pomysł polegający na zastąpieniu, do tej pory funkcjonujących głośników, które były głębokimi, zawartymi w obudowie zupełnie płaskimi, panelowymi.

Cała konstrukcja to raptem 65 milimetrów grubości, każdy z zawartych tam przetworników jest odpowiedzialny za zupełnie inny zakres pasma, powodując, że panel drga na swojej całej powierzchni, dzięki temu produkując dźwięk będący bardzo homogeniczny. ELAC daje nam produkt nowoczesny i zaskakujący, o większej czułości, lepszej dynamice a także i ciekawym wyglądzie.

Klient może zamówić sobie panel upiększony malarską reprodukcją, która będzie zgodna z jego upodobaniami oraz wyposażeniem wnętrza..